به وبلاگ ما خوش آمدید - لطفا صفحه را تا پایان مشاهده کنید
تبلیغات

فرهنگ واژه های تورکی در کوردی


دانلود فرهنگ واژه های تورکی در کوردی

دانلود pdf فرهنگ واژه های تورکی در کوردی

حجم 459 کیلو بایت

زبان ترکی ، زبان سلاجقه ایران ، سلاجقه عراق و سلاجقه آسیای صغیر (ترکیه کنونی) بوده  و از این زمان به بعد در این مناطق گسترش چشم گیری داشته است.

حکومت بسیار طولانی دولت عثمانی در عراق و ترکیه و بخش وسیعی از خاورمیانه کنونی نیز سبب ورود واژگان ترکی به کوردی شده است.

مهم ترین منبع در شناخت واژه های ترکی  ، سنگ نوشته ها و کتیبه های اورخون – یئنی سئی  و سپس کتاب هزار ساله دیوان لغات الترک تالیف محمود کاشغری  است.  کتاب دیوان لغات الترک (شروع تالیف آن سال 464 ه. ق  و پایان آن در سال 466- 467 ه.ق)  برای آموزش زبان ترکی به عرب زبانان نوشته شده است وحدود نه هزار (9000) لغت ناب ترکی را شامل می شود.

کتاب " الدراک للسان الاتراک " تالیف اثیر الدین ابوحیان الاندلسی  نیز یک کتاب ارزشمند است که در سال 712 ه.ق برای آموزش زبان ترکی به عرب زبانان نوشته شده است.

فرهنگ سنگلاخ تالیف میرزا مهدیخان استرآبادی نیز – که شرح واژگان ترکی بکار رفته در دیوان امیر علیشیر نوایی است – صدها واژه ی اصیل ترکی را ضبط و ثبت کرده است.

همچنین کتاب محاکمه اللغتین امیر علیشیر نوایی و صحاح العجم و قاموس شمس الدین سامی منابع خوبی در شناخت واژگان ترکی هستند.

فرهنگ زنده یاد استاد دکتر محمد معین راهنمای خوبی برای شناخت واژگان ترکی بکار رفته در زبان فارسی ( و به تبع آن در کوردی) است.

برای مثال در مورد اصالت ترکی واژه " به لگه" : این واژه در کتاب هزار ساله دیوان لغات الترک به شکل " بَلگو " به معنای نشانه و علامت است است و در ادامه ی توضیح آن ضرب المثل ترکی – با قدمت بیش از هزار سال – قوُت بَلگوسی ، بیلیک – یعنی دانش نشانه دولت و سعادت است ، آمده است. (نگاه کنید به ص 256 دیوان لغات الترک تالیف : شیخ محمودبن حسین کاشغری ترجمه دکتر حسین محمد زاده صدیق –نشر اختر  1383)

لینک کمکی فرهنگ تورکی در کوردی


لینک سوم فرهنگ واژگان ترکی در کردی


هیواش (کردی): یاواش، یواش (ترکی)

ئیش : ایش

گۆل : گول (دریاچه)

سنجاخ : سانجاق ، سنجاق

جل :چول ، چولقاماق

ژه م: یئم

قۆرخ : قوروق

کۆچه ر : کوچری

پسوندهای ترکی:

- چی : ته له فوونچی

اسم مرکب:

سیاده مار: سیاهرگ
برچسب ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, دفعات بازدید : 138
| لینک ثابت | نسخه قابل چاپ | امتیاز :
rss نوشته شده در تاریخ 16 دی 1390 و در ساعت : 9:43 ق.ظ - نویسنده : fuzuli
آخرین مطالب نوشته شده
صفحات وبلاگ
Copyright © 2011 by fuzuli.samenblog.com | designed by samenblog.com